“Piłka nożna była moją pasją, ale nie przesłoniła mi normalnego życia.”

24 września 2020 roku zmarł  Tadeusz Łuczak (ur. 06.10.1939). Zasłużony dla naszego klubu wspaniały trener i człowiek, laureat Plebiscytu Sportowego Ziemi Obornickiej.

Urodzony 6 października 1939 roku w Borysławiu na terenie obecnej Ukrainy po przenosinach do Poznania już w wieku 13 lat rozpoczął treningi w Warcie Poznań. Zaczynał jako bramkarz, ale grał także w ataku strzelając wiele bramek. Debiutując w wieku 17 lat w drużynie seniorów Warty Poznań został zauważony przez Kazimierza Górskiego który wówczas prowadził juniorską reprezentację Polski, która przygotowywała się do nieoficjalnych mistrzostw Europy juniorów w Madrycie i Luksemburgu w roku 1957. Kazimierz Górski zabrał młodego zawodnika Warty na oba te turnieje. W Warcie grał do 35 roku życia z przerwą na epizod w Śląsku Wrocław z którym awansował do I ligi.

Jako trener Tadeusz Łuczak prowadził zespół Warty Poznań po raz pierwszy w 1979, a po raz ostatni w 2001 r.  W sezonie 1993//1994 prowadził zespół Warty Poznań w ekstraklasie.

Tadeusz Łuczak związany jest także z Obornikami. Była zima roku 1997, a Sparcie Oborniki groził spadek do niższej ligi. Ówczesny prezes Tomasz Królczyk postanowił uratować zespół, a jedną z jego pierwszych decyzji było zaproszenie do Obornik Tadeusza Łuczaka. Po długiej zimie zespół którego kadrę tworzyli: Tomasz Kujawa, Tomasz Białachowski, Grzegorz Kijek, Jarosław Fiałkowski, Rafał Jeneraczyk, Michał Kosmowski, Szymon Pruszkowski, Rafał Pruszkowski, Paweł Ratajczak, Robert Czarnota, Wojciech Spadło, Przemysław Matuszak, Sylwester Matuszak, Jarosław Białachowski i Dariusz Szefler rozpoczął 6 kwietnia 1997 meczem z Polonią Poznań. Wiosna 1997 r. okazała się szczęśliwa dla Sparty a także dla nowego trenera Tadeusza Łuczaka, który wykonał swoje zadanie i zrealizował cel nr 1 postawiony przez prezesa klubu Tomasza Królczyk utrzymując zespół w klasie okręgowej.  Latem 1997 r. zespół rozpoczął przygotowania do kolejnego sezonu z jasno postawionym celem którym miał być awans do IV ligi. Drużyna została wzmocniona zawodnikami z po za Obornik. Do składu dołączyli m.in. Dawid Iwanow i Bartosz Wota  Transfery zawodników z po za Obornik zapoczątkowały nową tendencję w klubie. Prezes widząc, że jeżeli zespół ma walczyć o IV ligę i skutecznie w niej grać potrzebuje wzmocnień. Jesienią sezonu 1997/1998 widać było już efekty kilkumiesięcznej pracy trenera Tadeusza Łuczaka. Prowadzony przez niego zespół po 10 kolejkach zajmował 8 miejsce z dorobkiem 13 punktów. 37 Zespół grając bardzo konsekwentnie, całą rundę jesienną zakończył na 5 miejscu z dorobkiem 23 punktów. Wynik sportowy była więc bardzo dobry, a Sparta do lidera tabeli Tarnovi Tarnowo Podgórne traciła tylko 6 punktów i liczyła się w walce o awans do IV ligi. Zimą zespół wzmocniono kolejnymi zawodnikami, którzy mieli pomóc w walce o awans do IV ligi. Do klubu przyszli m.in. Dariusz Motała ( od 2011 do 2015 menedżer Lecha Poznań ), Krzysztof Kajdasz, Tomasz Krzyżkowiak. Przygotowania do rundy oraz wzmocnienia okazały się trafione, bowiem już w pierwszym meczu rundy wiosennej Sparta pokonała Poznaniaka Poznań aż 6:0.39 Kadrę zespołu tworzyli wówczas: Białachowski Jarosław, Białachowski Tomasz, Czarnota Robert, Fiałkowski Jarosław, Iwanod Dawid, Jeneralczyk Rafał, Kijek Grzegorz, Kosmowski Michał, Kujawa Tomasz, Matuszak Przemysław, Motała Dariusz, Pruszkowski Szymon, Pruszkowski Rafał, Pastor Przemysław, Runowski Krystian, Spadło Wojciech, Statucki Krzysztof, Telatycki Łukasz, Walczak Piotr, Wojtkowiak Mieczysław, Kajdasz Krzysztof, Warciarek Łukasz, Krzyżanowski Tomasz, Tomaszewski Jarosław.40

Po 20 kolejkach zespół z Obornik awansował na drugie miejsce w tabeli i z dorobkiem 41 punktów tracił już tylko jeden punkt do lidera Tarnovii Tarnowo. Trener Tadeusz Łuczak ustawiał drużynę bardzo ofensywnie czego efektem było strzelonych aż 38 bramek, przy straconych 16. Najlepszym strzelcem drużyny okazał się sprowadzony zimą Dariusz Motała który w 20 meczach ośmiokrotnie trafiał do siatki. 41 Końcówka sezonu była na tyle emocjonująca, że nie wszystkie zespoły z tabeli były w stanie ją wytrzymać pod względem sportowym. Ostatecznie z rywalizacji o awans odpadł lider Tarnovia, a do walki o awans włączyła się Polonia Nowy Tomyśl i Mieszko Gniezno. To właśnie po między tymi zespołami rozstrzygnęła się ostateczna potyczka o to kto zagra w wyższej klasie rozgrywkowej. Ostatecznie zwycięsko z tej rywalizacji wyszli oborniczanie. Podopieczni trenera Tadeusza Łuczaka wygrali ligę zdobywając aż 59 punktów i pewnie awansowali do IV ligi.

Tadeusz Łuczak Spartę prowadził do roku 2000, a jego następcą został Mariusz Drewicz. Po raz dugi Tadeusz Łuczak trenerem Sparty został w sezonie 2005/2006 zastępując Janusza Włodarka, jego asystentem został Mariusz Drewicz.

Tadeusz Łuczak wielokrotnie był wyróżniany na balach sportu organizowanych przez Tadeusza Ratajczaka, prywatnie obaj się przyjaźnili. Dziś dwaj Tadeusze mogą spotkać się ponownie i ponownie porozmawiać o sporcie w Obornikach patrząc na niego z innej perspektywy.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *